Avansatul lui Bayern Lewandowski a exclus 4 săptămâni pentru fractură

0 14

MUNICH (AP) - Bayern Munchen golgheter Robert Lewandowski a fost dat afară timp de aproximativ patru săptămâni după ce s-a distins marți în victoria cu 3-0 a lui Chelsea în Champions League marți.

Bayern a declarat miercuri că atacantul polonez "și-a fracturat tibia acolo unde întâlnește articulația genunchiului stâng" și va avea nevoie de "10 zile de imobilizare într-o distribuție" înainte de a putea începe lucrează la întoarcerea lui.

Lewandowski a stabilit două goluri pentru Serge Gnabry și a marcat al treilea pentru Bayern, în timp ce echipa germană s-a apropiat de sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu o performanță dominantă la Londra. Dar acum va rata meciul de retur la Munchen, precum și jocurile Bundesliga împotriva Hoffenheim, Augsburg, Union Berlin și Eintracht Frankfurt, precum și sferturile de finală ale Cupei Germaniei la Schalke.

Lewandowski este golgheterul Bundesliga cu 25 de goluri în 23 de partide. Apărarea campionului Bayern conduce liga cu un punct în fața Leipzigului, cu 11 partide.